Mesaje Noi:
Nou:

Forum | PHP | Ce framework folosesti si de ce?

Administratori
Salut, sunt curios ce framework folositi si de ce? Sau daca folositi un CMS se aplica acceasi intrebare.

Eu personal folosesc accest framework home made pe care este scris micul-programator si cakephp (am avut nevoie de el la munca acum vro 2 ani).  
Ştiinţa fără religie este şchioapă, religia fără ştiinţă este oarbă (Albert Einstein)

Structura de aplicatie Angular.js

Utilizatori
Din pacate nu am lucrat prea mult cu framework uri, insa cel mai simplu mi se pare slim framework mi se pare ideal pentru incepatori pentru cei ce vor sa inveti pentru inceput ce inseamna lucru cu poo.
Cu toate astea imi place codeigniter pentru ca au un suport strong, o comunitate activa si destul de mare.
Ma gandesc ca peste 5-6 luni sa invat un alt framework mai complet poate yii sau laravel.

Referitor la cms wordpress ma atrage si joomla insa mai am de papat programare.
 Portofoliu meu poate fi vazut pe http://www.fivecodes.com 

Administratori
Appropo de slim un alt micro framework care din review-uri pare a fi mai ok ca slim este lumen
Ştiinţa fără religie este şchioapă, religia fără ştiinţă este oarbă (Albert Einstein)

Moderatori
Eu am inceput cu codeigniter, apoi am auzit de alte framework-uri(Yii, CakePHP etc.) dar tot la codeigniter am ramas pana am descoperit Laravel. De atunci numai laravel folosesc. De ce? Pentru ca e usor de invatat si de folosit. Gestioneaza usor o baza de date datorita Eloquent, db relationships sunt floare la ureche in laravel, contine si un sistem de autentificare si multe alte functionalitati.
Administratori
Da Laravel a cam prins printre framewokurile php, pentru cine nu stie este un proiect bazat pe symfony alt framewok php

Utilizatori
Eu am lucrat o perioada destul de mare cu Laravel (am folosit 4.2, 5, 5.1, 5.2) si am fost foarte incantat de el (inca il mai folosesc in proiectele personale), mi-a usurat munca foarte mult si s-a ridicat la nivelul asteptarilor de fiecare data, iar acum am trecut CodeIgniter (la munca) si sunt de-a dreptul dezamagit...nu neparat ca ar fi un framework groaznic, doar ca sunt chestii basic care nu se regasesc acolo (ex: composer, pentru folosirea pachetelor).
Administratori
"Stefanescu a scris:
Eu am lucrat o perioada destul de mare cu Laravel (am folosit 4.2, 5, 5.1, 5.2) si am fost foarte incantat de el (inca il mai folosesc in proiectele personale), mi-a usurat munca foarte mult si s-a ridicat la nivelul asteptarilor de fiecare data, iar acum am trecut CodeIgniter (la munca) si sunt de-a dreptul dezamagit...nu neparat ca ar fi un framework groaznic, doar ca sunt chestii basic care nu se regasesc acolo (ex: composer, pentru folosirea pachetelor).

Nu am folosit codeigniter niciodata insa din cate imi amintesc ii lipseste ORM-ul asta ar fi cel mai mare dezavantaj

Administratori
Se asteapta o versiune noua pentru CI din cate stiu.
David: Why do you want to leave me? Why? I'm sorry I'm not real! If you let me, I'll be so real for you!
Administratori
"Pocsan a scris:
Se asteapta o versiune noua pentru CI din cate stiu.

Chiar si cu o noua versiune nu va depasi Laravel, cel putin nu cred.

Utilizatori
Salutare!
​Intervin si eu,dupa o vreme indelungata dupa ultimul articol.
Se spune ca Symfony ar fi cel mai bun framework pentru limbajul PHP,este adevarat?
Doar utilizatorii inregistrati pot posta

11 Postari